Petr Schlegel – rozhovor s CrossFitovou kometou z východních Čech

Ano, vědělo se, že je to skvělý atlet. Vědělo se, že v závodech Czech Beastu a No Excuse bude patřit mezi ty lepší závodníky. Ale stylem jakým Petr Schlegel vlétl na nejpreztižnější závody v České republice čekal asi jen málokdo. I my jsme v našem článku „Favoriti Czech Beast Challenge“ jeho jméno opomněli. Chyba. Petr Schlegel se díky letošním vítězství v Czech Beastu a No Excuse zařadil mezi absolutní českou špičku a jeho jméno v české crossfitové komunitě zná dnes již takřka každý.
Bude zajímavé sledovat další výkony tohoto atleta. Především nejblížší CrossFit Games Open 2014 budou z českého pohledu našlapané, připočteme-li brněnskou crew a další. O CrossFitu, tréninku a dalším v následujícím rozhovoru…

Věk: 29
Váha: 81 kg
Výška: 180 cm
Bydliště: Opatovice nad Labem
Povolání: učitel, trenér
Max kg: snatch – 90, jerk – 110, clean – 110, deadlift 185

 

Jak ses ke CrossFitu dostal a jak dlouho ho děláš?
Tím, že pracuji v oblasti fitness, snažím se sledovat, co se kde děje a tak jsem objevil i CrossFit. V loňském roce jsem s ním začal pozvolna koketovat a letos se mu věnuji na plné pecky.

Jak často trénuješ?
To je různé, snažím se poslouchat své tělo a zároveň to přizpůsobuji pracovnímu vytížení. Jinak zhruba 4-8 týdně.

Připravuješ si tréninky sám nebo sleduješ nějaký tréninkový plán „odjinud“?
Inspiraci sbírám ze všech stran, ale trénink si šiju na míru svým potřebám a také možnostem.

Jakou pozornost věnuješ vzpírání ve svém tréninku?
O něco málo víc než ostatním věcem, protože ho dělám nejkratší dobu. Ale dávám si pozor, abych nezanedbával ostatní věci.

Máš nějakého trenéra speciálně na vzpírání?
Nemám speciálního trenéra na žádnou oblast, jsem samouk. Ale bylo by fajn, mít občas někoho po ruce.

Dodržuješ nějakou formu diety? Je něco, co vůbec nejíš nebo čemu se snažíš co nejvíce vyhýbat?
Žádnou konkrétní formu diety nedodržuji. Jsem ten typ, který se musí cpát, jinak hubne. Snažím se ale vybírat kvalitní potraviny a vyhýbat se průmyslovým produktům.

Co doplňky stravy? Používáš nějaké?
Používám, ale snažím se aby plnili doplňující funkci.. Pravidelně jsou to protein, bcaa, cyklicky kloubní výživa, vitamíny a občas nějaký „nakopávač“, když je toho víc.

Dělal jsi předtím nějaký jiný sporty?
Ano, v mládí to byl tenis, poté stolní tenis, volejbal. Dost dlouho mi vydrželo sportovní lezení, které jsem doplňoval posilovnou.

Co tě na CrossFitu nejvíc baví a co naopak nemáš ani trochu rád?
Baví mě jeho komplexnost a účinky – je neuvěřitelné, co to s člověkem dokáže udělat. Nemám rád, když mi něco nejde ,což se děje každou chvíli. (smích)
V čem byses chtěl v nejbližší době zlepšit?
Asi ve všem, tak abych se mohl stále všestranně posunovat. Díky svým dispozicím, musím zabrat v činkách.

Směroval jsi tréninkovou přípravu speciálně na období největších závodů – Czech Beast a No Excuse, nebo to prostě zrovna takto hezky vyšlo?
Zastávám názor, že crossfiteři by měli být připraveni téměř po celý rok podávat velmi dobré výkony. Formu jsem ladil až poslední týden před soutěží. Úspěch na závodech je vždy souhra více okolností a také špetka štěstí (např. na WODs).

Budeš se účastnit CrossFit Games Open 2014? Jaké máš cíle?
Mám to v plánu. Cíle si budu stanovovat někdy v lednu – únoru, podle aktuální formy, teď je na to ještě brzy. Ale určitě chci být lepší než letos.

Plánuješ se v příštím roce popasovat s evropskou špičkou na některém z velkých evropských závodů, ať už jde o Nordic Showdown, London Trowdown apod.?

Je to snem snad každého českého crossfitera dostat se na evropské závody, takže i mě by se to líbilo. Momentálně uvažuji o Battle of London. Bohužel evropská úroveň je mi hodně vzdálená.

Jak hodnotíš českou CrossFitovou scénu?
Je tady hodně nadějných a zapálených atletů. Je vidět, že se posunuje mílovými kroky a doufejme, že ostatní (např. skandinávské státy) brzy doženeme. A líbí se mi, že i na závodech, kde jde o to být lepší než ten druhý, panuje přátelská atmosféra a lidé se navzájem povzbuzují.

Jaké máš sportovní a CrossFitové vzory?
Vzory nemám žádné. Spíš než konkrétní lidé, jsou mi vzorem určité momenty – jako třeba když někteří závodníci na No Excuse sami přiznají No rep nebo když si lidé navzájem nezištně pomáhají být lepšími atlety.

Byly pro tebe náročnější závody Czech Beast nebo No Excuse, které ti více sedly?
Celkově náročnější byl pro mě Beast. Tím, že se jednalo o moje první závody, byl jsem hodně nervózní a vlastně nevěděl, jak to celé zvládnu. Sedlo mi více hradecké klání, Beast byl více o vzpírání, ve kterém se tolik nacítím.

Máš vystudovanou pedagogickou fakultu v Hradci Králové. Jaký obor přesně?
Německý jazyk a tělesná výchova.

Pracuješ v oblasti fitness. V čem konkrétně?
Osobní a skupinové tréninky – např. TRX, sportovní a výživové poradenství.

Leave a Comment