David Egydy ,,CrossFit je šance pro každého na lepší život.“

David Egydy je výraznou postavou české CrossFitové scény. Držitel trenérské licence L1. V letošním ročníku CrossFit Open byl jednoznačně nejlepším čechem. Příští rok hodlá zaútočit na Regionals, kde letos vykonával funkci Judge. O tréninku, ale také o letošních poznatcích z Regionálek v následujícím rozhovoru.


Kdy jsi poprvé zaregistroval CrossFit, resp. Funkční trénink jako takový?
CrossFit sem poprvé objevil, když jsem byl ve Whistleru v roce 2009. Do té doby jsem používal něco jako funkční trénink velmi často, protože jsem závodně lyžoval a skákal do dálky, takže jsem tréninkem trávil hodně času. Ale po pravdě, dokud se neobjevil CrossFit, tak jsem neznal nic tak funkčního a intenzivního.

Dělal jsi předtím nějaký sport na závodní úrovni?
Ano, lyže a atletika.

Kdy podle tebe můžeme vidět prvního čecha minimálně v regionálkách a je vůbec šance se z České republiky dostat na CrossFit games?

Myslím, že příští rok, když bude Pája zdravá tak určitě postoupí minimálně na regionálky a pravděpodobně jí doprovodí i jeden z chlapců. CF games, tak to ještě chvíli potrvá, zatím jediný, kdo má reálnou šanci se tam v dohledné době dostat, je opravdu jen Pája Kladivová.

Česká CrossFitová elita se teprve formuje, protože je u nás tento sport zatím v začátcích, jaké mezi sebou máte vztahy např. na závodech, na Open apod. ?
Vztahy mezi námi jsou až na výjimky parádní, vždycky se těším na další setkání, vždy je skvělá atmosféra a podpora od všech. Čas strávený s takovými lidmi rozhodně není zbytečný.

Kde vidíš český CrossFit za cca 5 let? Má podle tebe potenciál stát se etablovaným, autonomním sportem se svou základnou?
S tím, jak rychle se rozvíjí je podle mě nemožné, aby se tak nestalo a dokonce se o to už nějakou dobu snažíme i u nás v ČR. Tento sport má obrovský potenciál a bude přitahovat víc a víc lidí. Osobně se na to velmi těším.

Kde trénuješ, jak často a jedeš si svoje tréninky sám, nebo se snažíš jet ve skupině?
V Ústí nad Orlicí v našem Czech Beast gymu 5krát týdně a většinou sám. Když jsou lidi v gymu, tak jsem tam pro ně, takže pouze koučing.

Pamatuješ si svou první odjetou Fran?
A kdo ne. Bylo to ještě v CF Whistler, trvalo mi to asi 7 minut a totálně mě to rozbilo. Byl jsem překvapen, jak taková věc člověka zničí, myslel jsem si hloupě, že to bude brnkačka.

Nějaký tip jak minimalizovat mozoly?

Nechat rozmočit při koupeli ve vaně a pak oholit tou nejobyčejnější žiletkou.

Co tvoje zranění? Vejde se výčet ještě na A4?
Tak to určitě ano a dokonce musím říct, že všechna moje zranění nesouvisí s CrossFitem. CrossFit opravdu není ta nejnebezpečnější aktivita na světě, ale je fakt, že dost často něco pobolívá.

Co na tvoje ,,bláznění“ na hrazdě, na kruzích, s olympijskou osou říkají tvoji známí nebo rodina?

No vlastně to ani moc často nerozebíráme, snad jen s mamkou. Ale určitě mi fandí.

Tvoje silná a slabá disciplína? (v rámci CrossFitu)

Nikdy mi moc nešly burpees a dlouhé workouty, které trvají déle než 20 minut. Naštěstí se nejedou moc často.

Co bys poradil(a), začínajícím crossfiterům, na co by si měli dávat pozor?
Dejte do svého tréninku všechno a vždy poslouchejte svoje tělo. Sledujte dění ve světě a nechte se inspirovat atlety, které obdivujete. Žijte svůj sen naplno a nenechte se nikým odradit. Nechte svoje ego vždy za dveřmi tělocvičny

Komu letos nejvíc věříš na CrossFit games?
No tak to je jasné, Miko Salo

Když se řekne CrossFit….co Tě jako první napadne?
Šance..pro každého..na lepší život.

Jaké máš cíle v CrossFitu, čeho by jsi chtěl na CrossFit scéně dosáhnout?

Každopádně CF Games Regionals. Pro mě je to zároveň způsob obživy, takže mým cílem je udržet se na popředí scény zuby nehty, je to můj život, moji přátelé a kamarádi a hlavně můj sport a koníček. Neumím si představit, že bych teď přestal dělat, to co dělám.

Čím vyděláváš miliony, když si zrovna nehážeš se stokilovou činkou nad hlavou?
Živím se tím, že trénuju v tělocvičně v Ústí nad Orlicí, další místo mého působení bude od června Zlín, kde otevřeme třetí licencovanou CF tělocvičnu v ČR, takže na to se velmi těším. No a zastupuju v ČR značky Progenex a PurePharma.

Máš za sebou několik závodů v čechách jako judge, viděl si na nich nějaké talenty, nebo co tě na těch závodech zaujalo?

Na každých závodech se vždy objeví někdo, o kom na první pohled víte, že bude brzy velmi dobrý. Pamatuji si z minulosti třeba Vláďu Brzokoupila. Na CZBCH v září 2012 se objevil poprvé a pouze se otrkával aby už v říjnu v Hradci patřil mezi špičku. Je to vždy velmi vzrušující. Ale myslím, že letošní rok přinese ještě zajímavější momenty.

O CrossFit Regionals

Jak ses dostal k funkci judge?
Plánoval jsem pracovní cestu do Kodaně, tak jsem si řekl, že proč se nezkusit přihlásit jako dobrovolník a vyšlo to. Byla to šance, jak vše vidět pěkně z blízka

Bylo těžké říct tak zkušený závodníkům NO REP a jak to brali?

Na jednu strano ano, ale jak si na to člověk zvykne, tak se z toho stane naprostá samozřejmost, nekoukáš, kdo tam je, jediný co tě zajímá, je dodržení standardů. Pokud by jsi to neudělal, tak tě vymění.

Jak probíhala organizace závodu? Všechno šlapalo jak mělo?
Organizace byla v fakt v pohodě, hodně jsem se poučil a nabral inspiraci na naše závody. Na vše bylo dost času a vše šlapalo podle časového plánu. Je fakt, že nemuseli vše stihnout v jeden den, jako na našich závodech. Taky je vidět, že za tím stojí silná a bohatá společnost. Prostě to šlapalo

Jak si myslíš, že bys obstál ty v té konkurenci?
To se ukáže příští rok.

Je nějaká šance, že by ses jako Judge dostal na finálové závody do USA?
Tak to nevím, trošku jsem se tam seznámil s Rorrym McKernanem, který říkal, že pokud bych chtěl, tak by se asi dalo něco zařídit. Ale to spíš jako pomocník než jako judge. Každopádně mě ta práce bavila. I když závodit by mě
bavilo víc.

Leave a Comment